Články

Od sametové revoluce už uplynulo více než 30 let a přesto nejsou všechny restituce vyřešené. Je to stále aktuální téma, neboť stovky restituentů se stále soudí, další čekají na finanční náhrady, někdo o ně dokonce ani ještě nepožádal. Jak dovést své oprávněné restituční nároky ke zdárnému konci?

Vladimír Cnota je podnikatel a sběratel umění. Stojí za restitučním portálem www.restituce.cz, jenž pomáhá restituentům v ČR již dvacet let. Podnikatelská činnost Vladimíra Cnoty se zaměřuje do okolí vodní nádrže Lipno v Jihočeském kraji, stal se také prezidentem česko-katarské obchodní komory. Vladimír Cnota si užívá život se svou ženou a dcerou,...

I když stát již odškodnil řadu těch, kterým v minulosti způsobil majetkovou újmu, v roce 2021 stále existuje v České republice zhruba 40 000 oprávněných osob, které nemají vypořádány své restituční nároky. Chceme apelovat na restituenty, aby své nároky řešili bezodkladně, dokud to naše právo umožňuje.

27. červen 2018 se stal přelomovým dnem - restituční tečka, díky JUDr. Martinu Purkytovi, advokátovi, který zastupoval skupinu senátorů pod vedením PhDr. Tomáše Grulicha, byla zrušena.

Restituenti dostanou, místo parcel a polí, jen velmi nízkou finanční náhradu. Ministerstvo zemědělství totiž bude místo pozemků vydávat jen finanční náhradu, která byla spočítána v 90. letech. Státu tak hrozí žaloby. Více informací v oficiálním článku.